Organizatorzy

Fundacja Rozwoju KUL
Fundacja Rozwoju KUL została ustanowiona przez Prymasa Polski Księdza Kardynała Józefa Glempa aktem notarialnym w dniu 29 czerwca 1989 roku w Warszawie. Do jej celów należy materialne i niematerialne wspieranie rozwoju KUL oraz jego przedsięwzięć w zakresie badań naukowych, kształcenia i wychowania młodzieży oraz upowszechniania wiedzy o roli, naukowym dorobku i znaczeniu KUL dla kultury chrześcijańskiej w Polsce i na świecie. Fundacja cały swój dochód przeznacza na wsparcie Uniwersytetu. Środki finansowe na ten cel pozyskuje z działalności gospodarczej. Od lat Fundacja prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnię Zdrowia KUL „MediKUL”. Placówka oferuje przede wszystkim podstawową opiekę zdrowotną, usługi stomatologiczne, medycynę pracy i wsparcie psychologiczne. Legendarnym miejscem w przestrzeni KUL jest prowadzony przez Fundację Barek NO LOGO. Świadczy on usługi małej gastronomii. Wśród studentów i pracowników Uniwersytetu słynie przede wszystkim z pysznych kanapek. Fundacja nadzoruje zlokalizowane w budynkach KUL automaty vendingowe z kawą, napojami i przekąskami, jest zarządcą parkingów w części kampusów KUL, a także prowadzi Akademickie Centrum Językowe KUL, które oferuje kursy języków obcych. Przez lata Fundacja prowadziła także Księgarnię Uniwersytecką KUL oraz Barek Kulinario. Ostatnie lata to czas prężnego rozwoju Fundacji, związany przede wszystkim z podjęciem szeroko zakrojonej działalności w branży HoReCa. Fundacja prowadzi Hotel Uniwersytecki i Restaurację Kuluary Smaków w Konwikcie KUL, Dworek Staropolski KUL w kampusie KUL na Poczekajce, a także Dom Pracy Twórczej „Rajchertówka” w Kazimierzu Dolnym. Ponadto Fundacja zarządza obiektami sportowymi KUL, w tym najnowocześniejszymi kortami tenisowymi, oraz wspiera finansowo i organizacyjnie kluby sportowe, m.in. Lubliniankę KUL Basketball oraz Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego KUL. Istotnym obszarem aktywności Fundacji jest też realizacja projektów o charakterze społecznym, kulturalnym, naukowym, edukacyjnym i sportowym, a także współorganizowanie wydarzeń akademickich. Fundacja jest udziałowcem Lubelskiej Szkoły Biznesu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą utworzyła w 1990 roku. Szkoła realizuje szereg projektów szkoleniowo-konsultingowych oraz wspiera przedsięwzięcia gospodarcze. Od 2005 roku Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, który umożliwia jej pozyskiwanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych. Fundacja Rozwoju KUL, mimo, że na co dzień ściśle związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, jest otwarta i życzliwa na potrzeby społeczności lokalnej, niejednokrotnie wspierając inicjatywy mieszkańców miasta i regionu, i wzmacniając w ten sposób potencjał Lublina i Lubelszczyzny.

Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL
Początków Instytutu Nauk o Polityce i Administracji (dalej INoPiA) na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jan Pawła II należy szukać w funkcjonowaniu dwóch Katedr działających w ramach Instytutu Socjologii − Katedry Politologii, powołanej decyzją Senatu Akademickiego KUL 30 czerwca 1993 roku w wyniku zmiany nazwy Katedry Historii Myśli Społecznej i Politycznej, powstałej po 1989 roku, oraz Katedry Samorządu Terytorialnego i Polityki Lokalnej funkcjonującej od 1997 roku. Od 2005 roku w ramach Instytutu Socjologii prowadzona była specjalność o charakterze politologicznym: samorząd terytorialny – polityka lokalna i regionalna. W 2007 roku Katedra Samorządu Terytorialnego i Polityki Lokalnej zgłosiła projekt programu Podyplomowego Studium Nauk Politycznych, a Katedra Politologii wprowadziła do programu studiów kolejną specjalność o nazwie: integracja europejska. Od października 2009 roku obie te specjalności prowadzone były w ramach kierunku politologia. W 2009 roku decyzją Senatu KUL powołano Instytut Politologii oraz pięć katedr wchodzących w jego skład: Katedrę Samorządu Terytorialnego i Polityki Lokalnej, Katedrę Historii Współczesnej i Ruchów Społecznych, Katedrę Stosunków Międzynarodowych, Katedrę Studiów Wschodnich oraz Katedrę Teorii Polityki. W 2012 roku władze i pracownicy Instytutu Politologii podjęli decyzję o zmianie nazwy na Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych. 5 marca 2013 roku Senat KUL zaakceptował tę decyzję. Z dniem 1 października 2019 roku dotychczasowy Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych zmienił nazwę na Instytut Nauk o Polityce i Administracji. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nr 603/505/2022 z dnia 23 lipca 2022 roku KUL otrzymał kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, tym samym uzyskując uprawnienia do prowadzenia studiów doktoranckich i nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w zakresie nauk o polityce i administracji.
Badania prowadzone w obrębie INoPiA przyczyniają się do lepszego poznania i definiowania zarówno stanu państwa polskiego, Lubelszczyzny, jak i innych regionów oraz ich roli, celów i tendencji rozwojowych. Szeroko rozumiane nauki polityczne skutecznie podejmują tematykę z zakresu teorii polityki, systemów politycznych, stosunków międzynarodowych, samorządu terytorialnego oraz bezpieczeństwa narodowego. Przyczyniają się do rozwiązywania lokalnych i regionalnych problemów społeczno-gospodarczych, rozwijają myśl polityczną oraz dążą do przygotowania ludzi zdolnych do samodzielnego kierowania tymi procesami, aby nie kopiować bezkrytycznie wzorów zachodnich, często nieadekwatnych do sytuacji w Polsce. Szczególnie ważne jest, by przyczynić się do wykształcenia i wychowania lokalnych elit, których brak odczuwalny jest nie tylko na Lubelszczyźnie, lecz również w całym kraju. Społeczeństwo obywatelskie potrzebuje bowiem prawdziwych liderów, kompetentnych i uczciwych polityków oraz działaczy samorządowych.

Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS
Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS to jednostka ogólnouczelniana prowadząca działalność edukacyjną oraz wykonująca zadania usługowe na rzecz całego Uniwersytetu z zakresu badań, dydaktyki i współpracy międzynarodowej w ramach interdyscyplinarnych badań porównawczych nad procedurami prawnymi i sądowymi.


Samorząd Doktorantów KUL i Uczelniany Samorząd Studentów KUL
W ramach Uniwersytetu funkcjonuje Samorząd Doktorantów i Uczelniany Samorząd Studentów. Samorządy reprezentują interesy odpowiednio społeczności doktoranckiej i społeczności studenckiej. Ponadto organizują wydarzenia o charakterze społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym.